Nowy Staw

Nowy Staw jest miastem w województwie pomorskim, w powiecie malborskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Nowy Staw, położonym na Żuławach Wiślanych nad rzeką Świętą.

Historia Nowego Stawu

W XIII wieku na miejscu wsi Stawiec była osada przedlokacyjna. W 1316 roku Nytyska Wieś (Neuteichsdorf) otrzymała przywilej lokacyjny. Z tego roku pochodzi również pierwsza wzmianka o kościele parafialnym na Żuławach Wiślanych. Z I połowy XIV wieku pochodzą pierwsze wzmianki o następujących wsiach w gminie Nowy Staw: Chlebówce, Martągu, Mirowie, Swierkach, Lipince, Laskach, Myszewie oraz Dębinie. W 1329 roku nastąpiła lokacja miasta Nowy Staw. W 1343 roku Nowy Staw uzyskał prawa miejskie. Z 1350 roku pochodzi pierwsza wzmianka o mieście Nowy Staw. Znalazła się ona w dokumencie „Der stat czum Nuventiche”. Natomiast pierwsze wspomnienie o uczniach w Nowym Stawie pochodzi z 1399 roku. W 1400 roku w mieście wybuchł pożar, który zniszczył je w bardzo dużym stopniu. Wtedy zaczęto budować kościół św. Mateusza. W 1454 roku obrabowano i spalono Nowy Staw. Zrobili to Krzyżacy podczas wojny trzynastoletniej.

Zabytki w Nowym Stawie

Kolegiata św. Mateusza jest największym kościołem na Żuławach. Jest to trzynawowa bazylika. Na prezbiterium jest wspaniałe sklepienie gwieździste wykonane w latach 1573-1574. Zakrystia posiada dwie kondygnacje oraz sklepienie gwieździste i krzyżowe. Wewnątrz znajduje się wspaniały ołtarz główny z 1609 roku pochodzący z kościoła św. Katarzyny w Braniewie.

Wywóz odpadów w Nowym Stawie

Zajmujemy się wywozem odpadów Nowy Staw. Dbamy również o ich ekologiczną utylizację.

do góry