Żukowo

Wywóz i utylizacja odpadów poremontowych i gruzu w Żukowie - Sprawdź ceny

Przejdź na stronę główną i wpisz dokładny adres odbioru odpadów oraz podstawienia kontenera na gruz w Żukowie.

Sprawdź ile kosztuje wywóz gruzu w Twojej lokalizacji!

 

Żukowo jest niewielkim miastem w województwie pomorskim. Leży na skraju Pojezierza Kaszubskiego nad rzeką Radunią, około 19 km na południowy zachód od Gdańska. Ma komfortowe połączenie z Trójmiastem. Żukowo nazywa się Kolebką Haftu Kaszubskiego. Jego wyjątkowe elementy znajdują się nawet w herbie miasta. Przez miasto biegnie niebieski szlak kartuski.

Historia Żukowa

Początki miejscowości datuje się na XIII wiek. Są one związane z przybyciem do klasztoru sióstr norbertanek. Zostały one sprowadzone w 1209 roku ze Strzelna w Kujawach, przez księcia gdańskiego Mściwoja I, który ufundował w Żukowie klasztor. Dokument fundacyjny jest datowany na lata 1212-14. Wtedy właśnie powstała miejscowość Żukowo. Norbertanki prowadziły przyklasztorną szkołę. Na początku była ona przeznaczona dla dziewcząt z rodzin szlacheckich. Od XIV wieku mogli do niej uczęszczać również chłopcy. Klasztor norbertanek istniał do 1834 roku. Wtedy władze pruskie zarządziły jego kasację. Kościół poklasztorny został przekazany miejscowej parafii. Natomiast zabudowania klasztorne były do rozbiórki. Zachował się wyłącznie jeden budynek gotycki. Dobudowano do niego pod koniec XIX wieku pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Siostry norbertanki rozpoczęły tradycję haftu kaszubskiego i dały początek tak zwanej żukowskiej szkole haftu. Jej tradycje przetrwały do dziś. W 1989 roku Żukowo otrzymało prawa miejskie.

Zabytki w Żukowie

Pierwszym zabytkiem w Żukowie jest Kościół Wniebowzięcia NMP. To najważniejszy zabytek Żukowa z XIII wieku. Świątynia stanowi część kompleksu klasztornego norbertanek i jest perełką architektoniczną Kaszub.

Wywóz gruzu w Żukowie

Prowadzimy wywóz gruzu Żukowo. W naszej ofercie znajdziesz również kontenery oraz worki Big-Bag

do góry