Krynica Morska

Krynica Morska to znana i ceniona miejscowość turystyczna na Mierzei Wiślanej, w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim. Jest niewielkim, ale mimo to atrakcyjnymi miasteczkiem.
Jest popularnym kurortem nadmorskim i bazą wypadową do sąsiednich miejscowości. W Krynicy czeka na nas port, przystań i piękne, piaszczyste plaże. Symbol Krynicy Morskiej to zabytkowa latarnia morska. Aktualnie mieszka tutaj około 1300 osób.

Historia Krynicy Morskiej

Pierwsze wzmianki dotyczące Krynicy Morskiej pochodzą z II połowy XIII wieku. Wieś nazywała się wtedy Lipa od popularnego gatunku drzewa. Prawnie była częścią Elbląga, w późniejszych czasach Gdańska, uruchomiono również połączenie wodne z Królewcem. Po II wojnie światowej, gdy z Krynicy Morskiej wyniosły się wojska niemieckie, miejscowość w bardzo dużym stopniu się rozwinęła i rozbudowała. Nazywano ją wtedy Łysą Górą. Dzisiejsza nazwa, czyli Krynica Morska, została wprowadzona dopiero w 1959 roku. Krynica nie była już wtedy osiedlem, ale zaczęła być wsią. Prawa miejskie otrzymała w 1991 roku.

Zabytki w Krynicy Morskiej

Najważniejszym zabytkiem w Krynicy Morskiej jest latarnia morska, u wybrzeży Morza Bałtyckiego. Latarnia powstała w 1951 roku i jest symbolem Krynicy.

Wywóz śmieci w Krynicy Morskiej

W Krynicy Morskiej zajmujemy się wywozem odpadów, w szczególności odpadów pobudowlanych oraz ich ekologiczną utylizacją. Na naszej stronie internetowej znajdziesz bardzo wiele informacji na temat segregacji śmieci. Dobro środowiska naturalnego jest dla nas bardzo ważne.

do góry