Kępice

Gmina Kępice położona jest w powiecie słupskim, na skraju Wysoczyzny Polanowskiej w dolinie rzeki Wieprzy. W latach 1975-1998 gmina była w granicach administracyjnych województwa słupskiego.

Położenie geograficzne Kępic

Gmina jest otoczona przez lasy Puszczy Słupskiej. Leży na trasie linii kolejowej Piła Główna-Ustka, z przystankiem Kępice, przy drodze wojewódzkiej 208. W okolicy znajdują się jeziora, na przykład Obłęskie, Kryształek, Łętowo, Jezioro Korzybie, Przyjezierze, czy Nakło. A przez Kępice przepływa rzeka Wieprza.

Historia Kępic

W X-XII w. poniżej zakładu garbarskiego w zakolu Wieprzy mieścił się gródek. Do dziś pozostało po nim grodzisko. Przez wieki na tym terenie znajdowała się puszcza. Szybki rozwój osadnictwa rozpoczął się w II poł. XIX w. Jednak dopiero w wyniku reformy administracyjnej w 1928 r. doszło do scalenia osiedli, które znajdowały się na terenie niwy warcińskiej (Varziner Flur), czyli Kruszki, Kępic, Kępki i dworca kolejowego w jedną gminę o nazwie Kępice.

Zabytki w Kępicach

W Kępicach warto zobaczyć: garbarnię z XIX wieku (od 1980 roku stanowi elektrownię Zakładu Energetycznego w Słupsku), ryglowe budynki mieszkalne z początku XX wieku, kościół parafialny z lat 60. XX wieku.

Działalność platformy Ecoexpress24.pl w Kępicach

W Kępicach zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych. Wystarczy, że zamówisz u nas kontener na gruz, a zabierzemy od Ciebie, nie tylko gruz, ale również na przykład zbędne folie remontowe lub pojemniki po farbach.

do góry