Karlino

Karlino jest miastem w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, siedzibą gminy wiejsko-miejskiej Karlino.

Historia Karlina

Pierwsze wzmianki o Karlinie pojawiają się dość późno. Najpierw było mowa o osadzie położonej na terenie obecnego miasta. Jej rozwój jest związany z bardzo dogodnym położeniem komunikacyjnym. Leżała na szlaku solnym z Kołobrzegu do Wielkopolski i na szlaku nadbrzeżnym ze Szczecina do Gdańska. Na terenie osady istniała przeprawa przez rzekę Parsętę wraz z komora celną. Nadanie praw miejskich na prawie lubeckim nastąpiło w 1385 roku. Wcześniej Karlino było niewielkim grodem leżącym w widłach rzeki Parsęty oraz rzeki Radwi. W 1372 roku Karlino zostało siedzibą biskupstwa kamieńskiego. Miasto, za sprawa biskupa Filipa von Rehberg, zaczęło się dynamicznie rozwijać. Filip nadał mu prawa miejskie i herb. Siedzibą biskupów został zamek, który powstał na wyspie utworzonej przez Parsętę, Radew i Kanał Młyński. W 1409 roku Karlino zostaje zdobyte i spalone przez wojska pomorskie.

Zabytki w Karlinie

Najważniejszym zabytkiem w Karlinie jest wspomniany już wcześniej zamek. Został wybudowany przez biskupów kamieńskich w XIV wieku, na wyspie utworzonej przez Kanał Młyński, Radew oraz Parsętę. W XVI wieku zamek został przejęty przez książąt pomorskich, którzy przebudowali go w stylu renesansowym.

Wywóz odpadów w Karlinie

Zajmujemy się wywozem odpadów Karlino. Zabieramy różnego rodzaju odpady, w tym również pobudowlane, takie jak gruz Karlino. Przyjmujemy zarówno gruz czysty, jak i zmieszany Karlino.

do góry