Kalisz Pomorski

Kalisz Pomorski jest miastem w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Kalisz Pomorski.

Historia Kalisza Pomorskiego

Historia osadnictwa nad Drawicą zaczęła się w epoce brązu. Już w VIII wieku w okolicach dzisiejszego Kalisza Pomorskiego był słowiański gród razem z osadą rybacko-rolniczą. Wraz z ekspansją państwa polskiego osada stała się częścią Wielkopolski. Jej dzisiejsza nazwa pochodzi prawdopodobnie z połowy XIII wieku. Wtedy książę wielkopolski Przemysł I sprowadził z Kalisza osadników, żeby wzmocnić granicę z Brandenburgią. W 1296 roku gród przeszedł ostatecznie pod władzę margrabiów brandenburskich. W dniu 14 września 1303 roku dokonali oni lokacji miasta na prawie magdeburskim. Wkrótce miejscowość została oddana w lenno rycerskiej rodziny von Wedel. Natomiast od 1378 roku przez pięć wieków była ona prywatnym miastem rodu von Güntersberg.

Zabytki w Kaliszu Pomorskim

W Kaliszu Pomorskim znajduje się kościół ewangelicki. Obecnie jest pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Kościół pochodzi z II połowy XVIII wieku. Jest to rzymskokatolicki kościół należący do dekanatu Mirosławiec, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Obecnie świątynia jest wybudowana na planie krzyża greckiego w klasycystycznym stylu. W środku znajdują się empory i unikatowy ołtarz ambonowy od strony zakrystii.

Wywóz odpadów w Kaliszu Pomorskim

Prowadzimy wywóz gruzu Kalisz Pomorski oraz jego ekologiczną utylizację. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług!

do góry