Dzierzgoń

Dzierzgoń (dawniej Kiszporg/Kiszpork, niemiecka nazwa Christburg) jest miastem w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Dzierzgoń nad rzeką Dzierzgoń.

Zabytki w Dzierzgoniu

Najważniejszym zabytkiem w Dzierzgoniu jest Kościół Św. Trójcy i Św. Katarzyny. Został zbudowany z cegły, w stylu gotyckim. Powstawał etapowo od około 1310 roku do I połowy XIV wieku. Odbudowano go w 1682 roku, a przebudowano po 1730 roku. Dobudowano wtedy kaplicę północną. Dokładnie w 1853 roku. Jest to pseudobazylika stropowa z wtopioną wieżą frontową górą neogotycką.

Kolejnym ważnym zabytkiem jest zespół klasztorny, poreformacki, w stylu barokowym. W Dzierzgoniu warto jeszcze zobaczyć Cerkiew greckokatolicką Zesłania Ducha Świętego. Zbudowano ją przez 1717 roku. Wykorzystano wschodnią partię gotyckiej, wcześniejszej świątyni. Cerkiew posiada kaplicę od południa. W Dzierzgoniu znajduje się również klasztor. Zbudowany po 1678 roku. Był wielokrotnie przebudowywany, między innymi w 1832 roku i po 1929 roku. Ma czteroskrzydłowe, piętrowe z wirydarzem. Trzeba zwiedzić jeszcze: ruiny zamku krzyżackiego i Kaplicę św. Anny.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Dzierzgoniu

W Dzierzgoniu zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych. Zabierzemy od Ciebie między innymi gruz Dzierzgoń oraz inne śmieci Dzierzgoń. Wystarczy, że zamówisz u nas kontener na śmieci Dzierzgoń w najbardziej odpowiednim dla Ciebie rozmiarze. Pamiętaj, aby przygotować posesję na nasz przyjazd. Wywozimy gruz Dzierzgoń w dobrej cenie.

do góry