Drawno

Drawno (niem. Neuwedell) - miastrm w powiecie choszczeńskim, w województwie zachodniopomorskim. Stanowi siedzibę gminy miejsko-wiejskiej Drawno.

Początki historii Drawna

Okolice Drawna były we wczesnym średniowieczu na pograniczy Pomorza i Wielkopolski. W X wieku włączył je do państwa polskiego Mieszko I. Przy drodze między jeziorami został wybudowany gród obronny z osadą. W 1296 roku teren opanowali margrabiowie brandenburscy i włączyli go do Nowej Marchii. . W 1313 roku została wymieniona po raz pierwszy nazwa Wedele (wiele razy była zmieniana). Gród stanowił w tym okresie lenno rodu von Wedel. Lokacja miasta nastąpiła w latach 1313-1333. Rozwój Drawna następował dzięki produkcji rzemieślniczej, rolniczej i rybołówstwu. W XIV wieku miasto zostało otoczone murami. Wybudowano w nim zamek obronny i ratusz.

Zabytki w Drawnie

W Drawnie występują następujące obiekty zabytkowe: grodzisko, ruiny zamku z XIV wieku, układ urbanistyczny miasta, gotycki kościół parafialny pw. MB Nieustającej Pomocy z XVII wieku, dworek z XVIII wieku oraz spichlerz zbożowy. W Drawnie warto obejrzeć również liczne pomniki. Najważniejsze z nich to: Kamień Pojednania polsko - niemieckiego z pamiątkową tablicą, leśny grób żołnierza polskiego - plutonowego Józefa Zadrożnego.

Jak pozbyć się odpadów niebezpiecznych?

Najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z naszą firmą. Specjalizujemy się w wywozie i utylizacji różnego rodzaju odpadów. Można u nas też wynająć kontener na gruz. Znajdzie się on na Twojej posesji już w ciągu 12 godzin.

do góry