Dobrzany

Dobrzany (z niemieckiego Jacobshagen, Jakobshagen) jest miastem w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Dobrzany, na Pojezierzu Ińskim, nad jeziorem Szadzko.

Historia Dobrzan

Nie wiadomo jaka była pierwsza słowiańska nazwa miejscowości. Dobrzany powstały w XII wieku. W dokumentach był znany pod nazwą Jacobshagen. Od czasów II wojny światowej kilka razy się ona zmieniała. Najpierw miejscowość nazywana była Jakubowo, następnie Dobrzanek, a ostatecznie otrzymała nazwę Dobrzany. Prawa miejskie miejscowość otrzymała przed 1336 roku. W latach 1368-1459 Dobrzany leżały w granicach księstwa słupskiego. W styczniu 1606 roku miasto zostało w znacznym stopniu zniszczone przez pożar. Spłonęły 22 domy i blisko sto izb. Wielu mieszkańców opuściło Dobrzany i osiedliło się w sąsiednich wioskach. Natomiast 20 gospodarzy skorzystało z prawa do wyrębu lasu, otrzymanego od księcia. Wybudowano wtedy nową karczmę. W 1618 roku Dobrzany znalazły się na pierwszej mapie Pomorza, autorstwa kartografa Eilharda Lubinusa z 1618.

Zabytki w Dobrzanach

W Dobrzanach do zabytków zalicza się: kościół św. Michała Archanioła z lat 1782-1784, domy o konstrukcji ryglowej z XVIII i XIX wieku, oraz dwa grodziska z IX i X wieku z podwójnym wałem.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Dobrzanach

Jeżeli włąśnie wyremontowałeś dom i nie wiesz, co zrobić z odpadami pobudowlanymi, to skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wywieźć gruz Dobrzany. Przyjedziemy na Twoją posesję z kontenerem na gruz Dobrzany.

do góry