Człopa

Człopa jest miastem w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Człopa.

Historia Człopy

Ptolemeusz w latach 142-147 n.e stworzył mapę na, której na miejscu obecne Człopy znajduje się miejscowość „Viritium”. Pierwszy historyczny zapis dotyczący miasta Człopa pochodzi z X wieku, gdy książę Dzierżykraj panował w księstwie między Gwdą, Notecią i Drawą, a Człopą. Gród Człopa w XII wieku był częścią ziem polskich. Natomiast w XIII wieku, a dokładniej w 1245 roku, miasto to podarował książę krakowski Bolesław Wstydliwy Sędziwojowi z Czarnkowa.

Człopa otrzymała prawa miejskie w 1245 roku. W 1406 roku miasto spalili Krzyżacy. W 1658 roku Człopa była miastem, w którym stacjonowały wojska hetmana Stefana Czarnieckiego, planującego atak na Szwedów. W 1904 roku Człopę można było znaleźć na mapach jako Słopanowo. Obecna nazwa ostatecznie została urzędowo ustalona dopiero w 1946 roku. Człopa to stary, słowiański gród, który od XII wieku był częścią Polski oraz strzegł jej północnych granic. Zachowane do teraz grodzisko stożkowe z VIII wieku, znajduje się około dwóch kilometrów od Człopy.

Zabytki w Człopie

Zabytki w Człopie to: cmentarz żydowski, wiadukt drogowy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 177, most kolejowy nad rzeką Cieszynką.

Wywóz odpadów w Człopie

Zajmujemy się wywozem gruzu Człopa i jego ekologiczną utylizacją. Wynajmujemy kontenery na gruz Człopa w bardzo atrakcyjnych cenach. Mamy kontenery na śmieci Człopa w wielu różnych rozmiarach.

do góry