Czarna Woda

Czarna Woda jest miastem w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, leży nad rzeką Wdą, na terenie Borów Tucholskich, na Kociewiu, na pograniczu borowiacko-kociewskim.

Historia Czarnej Wody

Czarna Woda leży na skraju Borów Tucholskich. Stanowiła ważny ośrodek przemysłu drzewnego. Od końca XIX wieku był w tej miejscowości tartak. To, że Czarna Woda znajduje się nad rzeką, a jednocześnie przy szlaku drogowo-kolejowym Berlin-Kaliningrad, sprawiło, że właśnie tutaj w latach 50-tych wybudowano fabrykę płyt pilśniowych. W latach 1919-1939 Czarna Woda była częścią województwa pomorskiego. Natomiast w 1945-1950 wieś administracyjnie należała do województwa gdańskiego (dużego). W latach 1993-1998 miasto należało do województwa gdańskiego (małego).

Czarna woda uzyskała prawa miejskie dopiero w dniu 1 stycznia 1993 roku. Stało się to za sprawą odłączenia się od gminy wiejskiej Kaliska. Utworzono wtedy gminę miejską. Obecnie jest to najmłodsze miasto województwa pomorskiego i Kociewia. Prawie dwa lata wcześniej, to znaczy w dniu 1 kwietnia 1991 roku, w ten sam sposób została utworzona gmina miejska Krynica Morska. W dniu 30 grudnia 1994 r. z gminy Kaliska wyłączono kolejne dwa sołectwa: Huta Kalna oraz Lubiki. Stały się one częścią miasta Czarna Woda. Natomiast w dniu 1 stycznia 2014 roku Czarna Woda zmieniła rodzaj gminy z miejskiej na miejsko-wiejski.

Wywóz odpadów w Czarnej Wodzie

Prowadzimy wywóz odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Czarna Woda. Wynajmujemy kontenery na śmieci Czarna Woda. Wywozimy różne rodzaje śmieci Czarna Woda.

do góry