Czaplinek

Czaplinek (dawniej Tempelbork, niem. Tempelburg) to miasto leżące w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Czaplinek.

Jakie zabytki warto zobaczyć w Czaplinku?

Z pewnością będzie to Kościół parafialny pw. Św. Trójcy. To najstarsza budowla w Czaplinku. Najprawdopodobniej została wybudowana pod koniec XIV lub na początku XV w. W środku jest unikatowy barokowy ołtarz baldachimowy. Przy kościele znajduje się drewniana dzwonnica kozłowa. Zostały na niej zawieszone dzwony zamówione w 1730 r. u kołobrzeskich ludwisarzy. Kolejnym wartym uwagi zabytkiem w Czaplinku jest Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. Został wybudowany w latach 1829-1832, zgodnie z projektem wybitnego architekta Fryderyka Karola Schinkla. Został wzniesiony na planie krzyża. Jego styl zawiera cechy neoromańskie i klasycystyczne.

W środku świątyni są neogotyckie organy z 1862 roku, polichromie ścienne z lat 1954 - 1956, ceramiczna mozaika z 1976 roku i drewniane rzeźby. Ostatnim zabytkiem na naszej liście jest Sławogród, czyli współczesna rekonstrukcja średniowiecznej warowni. Organizowane są tutaj walki rycerskie, pokazy dawnego rzemiosła. Można sobie również zarezerwować noc w zabytkowych chatach. Istnieje możliwość zagrania w grę terenową "Poszukiwacze skarbu". Gród leży w północnej części miasta.

Czym zajmujemy się w Czaplinku?

W Czaplinku prowadzimy działalność polegającą na wywożeniu śmieci, w tym również odpadów pobudowlanych oraz ich ekologicznej utylizacji.

do góry