Chojnice

Chojnice są historycznym miasteczkiem w województwie pomorskim, na południu Kaszub, w Borach Tucholskich.

Historia Chojnic

Gród położony między jeziorami Jeleńcz i Zielonym powstał już w XII wieku. Chojnicami rządzili wtedy Krzyżacy, którzy powiększyli poległy im obszar na szlaku łączącym Zakon z Brandenburgią.

Zbudowane fortyfikacje, sprawiły, że miasto stało się istotnym punktem w systemie obronnym państwa krzyżackiego. Później miasto przechodziło z rąk krzyżackich do polskich i odwrotnie. Dopiero w 1466 roku po krwawych walkach miasto zostało zdobyte przez oddziały konne i trafiło we władanie Polaków. Po tym okresie na terenie Chojnic pozostało wiele zabytków, które są dokumentem historii Chojnic, które były nazywane przez Jana Długosza "Kluczem i Bramą Pomorza".

Zabytki w Chojnicach

Do zabytków można zaliczyć średniowieczny układ przestrzenny Starówki z Rynkiem w punkcie centralnym. Poza tym warto zobaczyć Ratusz na Rynku. Jest to wspaniała neogotycka budowla z czerwonej cegły. Pozostałe zabytki w Chonicach to: Bazylika Ścięcia Św. Jana Chrzciciela, przy placu Kościelnym (budowla gotycka z XIV wieku) oraz barokowe kolegium pojezuickie z kościołem Zwiastowania NMP w Chojnicach. Zachowały się również średniowieczne mury miejskie z bramami.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Chojnicach

Ecoexpress24.pl to nowoczesna platforma internetowa służąca do zamawiania kontenerów na gruz. Posiadamy kontenery w bardzo wielu rozmiarach oraz ogromne worki Big Bag. Możesz do nich wrzucić między innymi: gruz czysty, gruz zmieszany, gruz zanieczyszczony.

do góry