Ujazd

Ujazd jest małym miasteczkiem w województwie opolskim. Leży w niewielkiej odległości od Strzelec Opolskich, między Górą Św. Anny a Pławniowicami, przy trasie z Głuchołaz do Pyskowic.

Historia Ujazdu

Ujazd ma naprawdę długą i imponującą historię. Po raz pierwszy wspomniano o nim w 1155 roku. Prawa miejskie Ujazd otrzymał 25 maja 1223 roku. Do XVI wieku należał do biskupów wrocławskich. Wojny w XVIII wieku doprowadziły do upadku miasta. Kolejne zniszczenia miasta nastąpiły w czasie III Powstania Śląskiego. Natomiast ostateczny cios Ujazd poniósł w czasie II wojny światowej.

Jakie zabytki warto jest zobaczyć w Ujeździe?

Numerem 1 jest Zamek przy Placu Zamkowym. Jest to zamek biskupów wrocławskich z XVI wieku. Niestety dziś zostały z niego tylko ruiny. Na wieży od lat znajduje się bocianie gniazdo. Warto również zmienić dwa kościoły: Kościół Św. Andrzeja Apostoła, przy ulicy Kościelnej (barokowy kościół parafialny z 1613 roku) oraz Kościół Nawiedzenia NMP (pątniczy neogotycki kościół z 1858 roku).
Natomiast jeżeli chodzi o atrakcje w Ujeździe to pierwszą z nich jest Zalew Ujazd, przy ul. Żeromskiego (niewielkie jezioro na zachód od centrum Ujazdu), a drugą Wóz Strażacki przy Placu Zamkowym, który został ładnie odnowiony i zadaszony. Znajduje się zaraz obok kościoła Św. Andrzeja.

Wywozimy odpady w Ujeździe

Działalność naszej firmy polega na tym, że pomagamy mieszkańcom Ujazdu w pozbyciu się śmieci. Utylizujemy je w sposób ekologiczny. Chętnie podstawimy na Twoją posesję kontener na gruz.

do góry