Prószków

Prószków jest miastem w województwie opolskim, w powiecie opolskim, siedzibą gminy. Jest położone 8 km na południe od Opola. Historycznie leży na Górnym Śląsku.

Historia Prószkowa

Najstarsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1250 roku. Od XIV wieku należała ona do rodziny Prószkowskich. W 1563 roku wybudowali oni zamek w stylu odrodzenia. Szwedzi zburzyli go w 1644 roku. Został odbudowany w 1677 roku. Do zamku należała fabryka fajansów. Zamknięto ją w 1850 roku. Od XVIII do początku XX wieku w Prószkowie produkowano piwo. Gdy ostatni męski potomek rodu, hrabia Leopold Prószkowski, został zabity w pojedynku w 1769 roku, Prószków razem z zamkiem przeszedł w ręce hrabiego von Dietrichstein, męża Karoliny Maksymiliany, córki Jana Krzysztofa Prószkowskiego. Dietrichsteinowie sprzedali zamek w 1783 roku królowi pruskiemu Fryderykowi II Hohenzollernowi. W 1847 roku powstała tutaj Królewska Akademia Rolnicza.

Natomiast w 1868 roku swoją działalność zaczął Królewski Instytut Pomologiczny, którego inicjator - Gustaw Stoll, jako pierwszy dyrektor uczelni, rozbudował obiekty dydaktyczne i powiększył powierzchnię gospodarstwa. Pojawiły się szkółki oraz pola uprawne. Od 1871 roku były budowane kolejno: internat, mieszkania dla pracowników, przetwórnia owoców, system wodociągów nawadniających sad, cieplarnie oraz chłodnie.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Prószkowie

Stworzyliśmy platformę internetową, która jest przeznaczona specjalnie do zamawiania kontenerów na gruz Prószków. Cała procedura jest bardzo prosta i szybka. Zachęcamy do korzystania z niej.

do góry