Kietrz

Kietrz (po niemiecku Katscher, po czesku Ketř) jest miastem w województwie opolskim, w powiecie głubczyckim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Kietrz. Leży w południowej części Płaskowyżu Głubczyckiego, nad rzeką Troją (dorzecze Odry).

Historia Kietrza

Kietrz był osadą słowiańską, po raz pierwszy wspomnianą w XI wieku. Lokacja miasta została dokonana przez biskupa Konrada z Ołomuńca w 1321 roku. W latach 1557-1877 Kietrz stanowił własność śląskiego rodu von Gaschin. Kietrz razem z okolicami był od średniowiecza majątkiem biskupstwa ołomunieckiego, co sprawiało, że był tak zwaną morawską enklawą na Śląsku. Po I wojnie śląskiej, w 1742 roku przeszedł w granice Księstwa Prus oraz stał się najważniejszym ośrodkiem kościelnego dystryktu kietrzańskiego, który formalnie był podległy archidiecezji ołomunieckiej do 1972 roku.

Jednym z najważniejszych zajęć mieszkańców tej miejscowości było tkactwo. W 1905 roku kierownictwo Królewskiej Szkoły Tkackiej w Kietrzu zostało objęte przez Richarda Keilholza, który otworzył tutaj między innymi tkalnię mechaniczną z maszyną żakardową. Propagował produkcję dywanów typu „perskiego”. Po wybuchu I wojny światowej Keilholz zorganizował tutaj system chałupniczych szwalni, które szyły bieliznę dla armii pruskiej. Szkoła Tkacka funkcjonowała w Kietrzu do 1935 roku.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Kietrzu

W Kietrzy proponujemy Ci wynajem kontenera na odpady Kietrz. Mamy różne rozmiary i przeznaczenie kontenerów Kietrz. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktowania się z nami.

do góry