Żelechów

Żelechów jest miastem we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Żelechów.

Historia Żelechowa

Żelechów po raz pierwszy pojawia się w dokumentach źródłowych w wykazach świętopietrza w latach 1325-1327, 1336, 1346. W 1325 roku zostało tutaj wybudowana parafia. Żelechów otrzymał prawa miejskie przez 1447 rokiem. Żelechów początkowo należał do rodziny Ciółków, którzy później przybrali nazwisko Żelechowskich. W 1513 roku zmieniły się terminy odbywania targów oraz jarmarków. Miasto szybko się rozwijało aż do potopu szwedzkiego. Żelechów często zmieniał właścicieli. W 1792 roku właścicielem został Ignacy Wyssogota Zakrzewski. Był pierwszym prezydentem Warszawy. W tym czasie wytyczono Rynek oraz wybudowano Ratusz. Zostały założone nowe cmentarze. W 1795 roku Żelechów znalazł się w granicach zaboru austriackiego. W czasie wojen napoleońskich był w Księstwie Warszawskim, a później w Królestwie Polskim. W latach 1829-1831 Joachim Lelewel był posłem na sejm z powiatu żelechowskiego. Żelechów był znany i jest z tego znany do dziś z produkcji butów.

Zabytki w Żelechowie

Najważniejszym zabytkiem w Żelechowie jest kościół parafialny, zlokalizowany na północ od Rynku. Wybudowany został w latach 1692-1728. Warto również zwrócić uwagę na kościół filialny, wybudowany w 1741 przez Wacława Rzewuskiego, ówczesnego właściciela Żelechowa. To najstarszy zabytek w mieście, który przetrwał bez żadnych zmian.

Wywóz odpadów

Wywozimy odpady pobudowlane oraz wynajmujemy kontenery na gruz Żelechów.

do góry