Trzciel

Trzciel jest miastem w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Trzciel. W latach 1975-1998 miasto należało do województwa gorzowskiego.

Historia Trzciela

We wczesnym średniowieczu był tutaj gród. Miasteczko po raz pierwszy było wymienione w dokumentach z 1307 roku. Prawa miejskie Trzciel uzyskał przed 1394 rokiem. Prywatne miasto szlacheckie leżało w 1582 roku w powiecie poznańskim województwa poznańskiego. Miasto na początku rozwijało się na prawym brzegu Obry. Jednak w XVIII wieku powstało na lewym brzegu drugie miasto Nowy Trzciel. Osiedlali się w nim protestanci przybyli ze Śląska i Brandenburgii. Połączenie obu miast miało miejsce w 1880 roku. Na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego od 1920 roku granica polsko-niemiecka przecięła Trzciel. Centrum miasteczka zostało po stronie niemieckiej. Natomiast stacja kolejowa (linia Międzychód - Zbąszyń) przypadła Polsce. W okresie międzywojennym w Trzcielu stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Trzciel”.

Zabytki w Trzcielu

W Trzcielu znajdują się następujące zabytki: kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, cmentarz kościelny, zabytkowe domy z XVIII wieku i XIX wieku, plebania z połowy XIX wieku, synagoga, cmentarz żydowski - kirkut z XVIII w., dawny park pałacowy z XVIII w. oraz grodzisko średniowieczne na prawym brzegu Obry.

Wywóz odpadów w Trzcielu

Zajmujemy się wywozem odpadów Trzciel oraz ich zgodną z ochroną środowiska naturalnego ochroną. Możesz u nas zamówić kontener Trzciel.

do góry