Poddębice

Poddębice są miastem w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Poddębice, leżącym nad Nerem.

Historia Poddębic

Pierwsza wzmianka o Poddębicach pochodzi z 1388 roku. Znajduje się w łęczyckich księgach sądowych. W 1400 roku Poddębice otrzymały prawa miejskie. W XIV wieku były własnością wielkopolskiego rodu Chebdów z pobliskiego Niewiesza. W XV wieku część Poddębic była własnością W XV w. część Poddębic należała do Poddębskich herbu Pomian, którzy wywodzili się z Chebdów. Natomiast część do Oporowskich herbu Sulima. W 1518 roku dobra te zostały przejęte w drodze ożenku przez Grudzińskich herbu Grzymała. Na początku XVIII wieku od Grudzińskich, poprzez Duninów Poddębice zostały własnością Barbary Sanguszkowej. Do II wojny światowej Poddębice były własnością Wyssogota-Zakrzewskich. W listopadzie 1939 roku Niemcy wcielili Poddębice do Rzeszy Niemieckiej pod nazwą Wandalenbrück. Wojska radzieckie zajęły miasto w dniu 18 stycznia 1945 roku. W 1981 roku oddano do użytku Kombinat Przemysłowej Produkcji Jaj na licencji NRD-owskiej z wylęgarnią kurcząt w Chropach oraz fermą niosek w Bałdrzychowie.

Zabytki w Poddębicach

Najważniejszym zabytkiem w Poddębicach jest pałac z epoki renesansu, który został wzniesiony przed 1617 rokiem z fundacji Zygmunta Grudzińskiego, wojewody rawskiego, jednego z przywódców rokoszu Zebrzydowskiego.

Wywóz śmieci i gruzu w Poddębicach

Zajmujemy się wywozem śmieci w Poddębicach. Polecamy wynajęcie kontenera na czysty lub zmieszany gruz. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty!

do góry