Orzysz

Orzysz jest miastem w Polsce, położonym w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, nad rzeką Orzyszą, na Mazurach, między jeziorami Sajno i Orzysz.

Historia Orzysza

Początkiem osadnictwa był zajazd przy drodze łączącej Ełk z Warmią. Historia miejscowości sięga początków XV wieku. Była to wieś czynszowa. Przywilej lokacyjny został ustanowiony przez Konrada von Erlichshausen. W dniu 2 marca 1443 nakazał ulokować nad jeziorem Aris osadę o nazwie Neudorf. Miejscowość rozbudowywała się wzdłuż szlaku handlowego i przyjęła formę ulicówki. W 1530 roku wybudowano tutaj kaplicę. W 1565 roku została ona zastąpiona kościołem z kamieni polnych. W XVI wieku wieś otrzymała przywilej organizowania stałych targów oraz dorocznych jarmarków. Był to początek rozwoju przemysłu. Do 1657 roku miejscowość była częścią Korony Królestwa Polskiego jako lenno, a następnie częścią państwa brandenbursko-pruskiego, przekształconego w 1701 roku w Królestwo Prus. Prawa miejskie Orzysz uzyskał w dniu 1 marca 1725 z rąk króla Fryderyka Wilhelma I Pruskiego. W niedługim czasie stał się siedzibą sądu ziemskiego rozsądzającego sprawy bartne. W 1826 roku wielki pożar zniszczył większą część zabudowy.

Zabytki w Orzyszu

Do zabytków w Orzyszu należy zaliczyć: kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej, Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, Cmentarz wojskowy i wojenny z okresu I wojny światowej, oraz Cmentarz ewangelicki przy ul. 1-go Maja.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Orzyszu

Prowadzimy wywóz odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Orzysz.

do góry