Braniewo

Braniewo jest interesującym miastem w województwie warmińsko-mazurskim, leży nad rzeką Pasłęką, blisko granicy z Obwodem Kaliningradzkim, w niewielkiej odległości od Fromborka.

Historia Braniewa

Braniewo to najstarsze miasto warmińskie. Powstało mniej więcej w 1240 roku. Była to również pierwsza siedziba biskupów warmińskich oraz kapituły warmińskiej. Stolicę Warmii w 1370 roku przeniesiono do Ornety, a później do Lidzbarka. W 1945 roku Braniewo zostało w bardzo dużym stopniu zniszczone i splądrowane przez Armię Radziecką. Wielu zabytków niestety nie udało się już ocalić.

Zabytki w Braniewie

Pierwszym zabytkiem jest Bazylika Św. Katarzyny w Braniewie, przy ulicy Katedralnej. To najpiękniejszy kościół na Warmii. Stoi na miejscu najstarszego znanego kościółka warmińskiego. Kościół w stylu gotyckim był budowany etapami w 1343-1442. Bazylika została spalona w 1945 roku, a odbudowano ją dopiero w roku 1981. Kolejnym zabytkiem są mury miejskie przy ulicy Gdańskiej. Zachowane fragmenty średniowiecznych murów są obecnie zrewitalizowane i otoczone zielenią. Powstał tutaj skwer oraz deptak spacerowy. Ostatnim zabytkiem jest Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego, przy ulicy Świętokrzyskiej. Kościół jest usytuowany nad rzeką Pasłęką, na północ od starego miasta. Został wybudowany przez jezuitów w latach 1722-47.

Ecoexpress24.pl- platforma do zamawiania kontenerów na gruz

Jesteśmy firmą zajmującą się wywozem oraz utylizacją odpadów. W szczególności interesują nas odpady pobudowlane, takie jak gruz. Zamów kontener na gruz za pomocą platformy Ecoexpress24.pl.

do góry