Olsztynek

Olsztynek jest interesującym miasteczkiem położonym w województwie warmińsko-mazurskim, przy trasie nr 7 (E 77), około 30 km na południe od Olsztyna oraz tyle samo na północ od Nidzicy, wśród malowniczych jezior Pojezierza Olsztyńskiego.

Początki Olsztynka

Założone miasta było związane z osobą komtura ostródzkiego - Gunthera von Hohenstein. Z jego to inicjatywy na małym wzgórzu został zbudowany zamek. Natomiast obok niego powstała osada. W 1359 roku otrzymała ona prawa miejskie oraz nazwę "Hohenstein", na cześć komtura.

Zabytki w Olsztynku

Obecnie Olsztynek może się pochwalić kilkoma interesującymi zabytkami: średniowiecznym zamkiem, doskonale zachowanymi obwarowaniami z XV wieku oraz XIV-wiecznym dawnym kościółkiem ewangelickim. Ciekawy jest również zabytkowy Dom Mrongowiusza. Jednak Olsztynek jest znany przede wszystkim za sprawą bardzo interesującego Muzeum Budownictwa Ludowego. Jest to najstarszy i największy skansen w tej części Polski. Latem odbywają się tutaj fantastyczne imprezy plenerowe.

Atrakcje w Olsztynku

W okolicach Olsztynka można podziwiać przepiękne krajobrazy, zachwycającą przyrodę oraz malownicze jeziora. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek. Na obszarze gminy znajduje się mniej więcej czterdzieści jezior. Warto tutaj wymienić na przykład: Pluszne, Łańskie, Mielno, Maróz, Sarąg, Jemiołowskie. Z ich istnienia najbardziej cieszą się wędkarze.

Wywóz odpadów w Olsztynku

Zajmujemy się wywozem odpadów Olsztynek. Wynajmujemy kontenery na śmieci Olsztynek. Na naszej stronie internetowej, znajdziesz szczegółowe informacje, co możesz do nich wrzucić.

do góry