Korsze

Korsze są miastem gminnym położonym w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie miejsko-wiejskiej Korsze, siedzibą władz gminy.

Dzieje miejscowości

Korsze zostały założone w XIV wieku jako majątek rycerski. Ich nazwa wiąże się z pruskim bożkiem urodzaju Kruszem. W XV wieku dobra były własnością Marcina, pruskiego szlachcica z rodu Spyraw. W 1785 roku miejscowość była złożona tylko z dwunastu domów. W 1817 roku majątek w Korszach należał do rodu zu Romsdorf. Wtedy wieś oraz folwark liczyły 15 domów. Miejscowość była zamieszkana przez 114 osób. Bardzo intensywny rozwój miejscowości zaczął się od budowy linii kolejowej w II połowie XIX wieku. W latach 1871-1873 została wybudowana linia kolejowa z Torunia przez Iławę i Olsztyn do Wystruci.

W tym samym okresie została ukończona budowa traktu z Królewca do Kętrzyna i Ełku. W pobliżu Korsz powstał ważny węzeł kolejowy. W niedługim czasie blisko niego powstała osada kolejarzy. Został wzniesiony też dworzec, który stał się popularny dzięki smacznym posiłkom podawanym w dworcowej restauracji.

Zabytki w Korszach

W Korszach znajdują się następujące bardzo interesujące zabytki: neogotycki kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowany w 1903 roku, świątynia prawosławna pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz dwie neogotyckie wieże ciśnień z XIX i przełomu XIX i XX wieku.

Wywóz odpadów w Korszach

Prowadzimy wywóz odpadów różnego rodzaju. Mamy do wynajęcia kontenery na śmieci Korsze w różnych rozmiarach. Można je zamówić przez internet.

do góry