Kisielice

Kisielice są miastem położonym w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Kisielice. W latach 1975-1998 administracyjnie było częścią województwa elbląskiego.

Dzieje miejscowości

Kisielice założył niemiecki ród Stangów, który osiedlił się na tych terenach około 1260 roku. W 1293 roku rodzina uzyskała od biskupa dobra obejmujące 650 łanów. Nadanie było pewnego rodzaju nagrodą za zasługi von Stangów na rzecz biskupstwa. Co istotne, dokument dał rodowi możliwość założenia własnego miasta przy założonej już osadzie. Dobra rodu objęty w tamtym czasie wsie: Łodygowo, Trumiejki, Klasztorek, Pławty, Goryń i Gdakowo i Bądki. Na początku miejscowość miała nazwę Vrienstadt, którą zastąpiono nazwą Freistadt. Kisielice były zbudowane w latach 1315-1320. Poprzednio na obszarze dóbr Stangowie założyli następne wsie: Kamionkę (1299) oraz Brokowo (1303). W 1331 roku Kisielice uzyskały prawa miejskie. Odbiorcami dokumentu byli przedstawiciele rodu von Stangów, bracia Johann i Ludwig. W centrum miasta znajdował się Rynek. Kisielice otoczone były murami, które zostały rozebrane w 1692 roku. Do miasta można było wjechać przez trzy bramy: Wodną, Biskupską i Prabucką. W 1331 roku w mieście został wybudowany kościół z drewnianą dzwonnicą, która spłonęła w 1653 roku. Nową wieżę wzniesiono w 1857 roku.

Wywóz odpadów w Kisielicach

Zajmujemy się wywożeniem różnego rodzaju odpadów. Jednymi z nich są odpady pobudowlane w tym gruz Kisielice. Oferujemy wynajem kontenerów na śmieci Kisielice w atrakcyjnych cenach.

do góry