Jeziorany

Jeziorany to miasto leżące w województwie warmińsko-mazurskich, w powiecie olsztyńskim, w gminie Jeziorany. W latach 1975-1998 miasto należało do województwa olsztyńskiego.

Jeziorany leżą na Warmii, nad rzeką Symsarną, w odległości 33 kilometrów od Olsztyna. Blisko miasta znajdują się następujące jeziora: Luterskie, Blanki, Pierścień i Ławki.

Historia Jezioran

Na terenie przyszłego miasta była pierwotnie pruska osada. Jeziorany założył w 1338 roku biskup warmiński Herman z Pragi. Zamek w Jezioranach stanowił siedzibę wójta krajowego. W 1414 roku miasto spaliły wojska króla Władysława Jagiełły. Prawdopodobnie Polacy zaczęli się osiedlać na tych terenach dopiero po 1466 roku.

W okresie wojny północnej, w latach 1706-1716 Jeziorany zostały zajęte przez wojska szwedzkie. W 1783 roku w zamek uderzył piorun, co doprowadziło do pożaru budowli. Władze podjęły decyzję, że nie będą odbudowywały zamku. Obiekt rozebrano, a na jego pozostałościach wzniesiono aktualny Urząd Gminy. W 1772 roku Jeziorany zamieszkiwały 1302 osoby. Do 1772 roku w mieście trzy razy w roku były targi. W XIX wieku w mieście organizowanych było aż trzynaście targów w ciągu roku. W 1899 roku w Jezioranach wybudowano połączenie kolejowe Warmiński-Jeziorany-Czerwonka.

Jak przygotować posesję na nasz przyjazd?

Jeżeli zamówiłeś u nas kontener na gruz, to zanim przyjedziemy musisz zapewnić pusty, szeroki dojazd i utwardzone miejsce do jego podstawienia. Nie musisz być przy podstawianiu i odbieraniu kontenera, ale Twoim obowiązkiem jest otwarcie bramy.

do góry