Jedlina-Zdrój

Jedlina-Zdrój jest piękną uzdrowiskową miejscowością, urokliwie położoną w województwie dolnośląskim, trochę na południe od Wałbrzycha, na wysokości około 500 m n.p.m. pomiędzy wzgórzami Kobieli i Rzepiska w pasmach Gór Wałbrzyskich oraz Sowich.

Historia Jedliny

Pierwsza wzmianka o Jedlinie pochodzi z XII wieku. Wtedy była to osada drwali. Od XVIII wieku Jedlina jest uznawana za miejscowość uzdrowiskową. Znajdują się tutaj wody mineralne (szczawy żelaziste oraz wody wapniowo-zasadowe). Pierwszy dom zdrojowy został tutaj wybudowany w 1724 roku. Następnie uzdrowisko ucierpiało w czasie wojny siedmioletniej. Jego ponowny rozkwit nastąpił po 1813 roku. Wtedy wprowadzono w Jedlinie ciekawą metodę kąpieli w kozim i owczym mleku. Jedlina była prekursorem w stosowaniu tego rodzaju kuracji.

Wybudowano wtedy też pawilon nazywany "Szwajcarką". Do 1945 roku Jedlina nazywała się Bad Charlottenbrunn. Zamiennie stosowano też nazwę Szarlotenbrun. II wojna światowa spowodowała upadek uzdrowiska. W dodatku po wojnie nastąpił wzrost prac górniczych. Zdroje całkowicie przestały być ważne. . Dopiero w 1962 roku wznowiono ich działalność. Występowały jako oddział uzdrowiska Szczawna Zdroju, ponieważ właśnie stamtąd są dowożone wody mineralne. Prawa miejskie Jedlina Zdrój uzyskała w 1967 roku. Jeżeli chodzi o atrakcje w ten miejscowości to warto zwiedzić Plac Zdrojowy z Domem Zdrojowym z XVIII wieku.

Wywóz odpadów w Jedlinie- Zdroju

Prowadzimy wywóz odpadów. Wywozimy różnego rodzaju śmieci, w tym również odpady pobudowlane. Polecamy Ci wynajęcie u nas kontenera na gruz Jedlina- Zdrój.

do góry