Bielawa

Bielawa (niem. Langenbielau) jest miastem w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim. Leży na Przedgórzu Sudeckim, u podnóża Gór Sowich.

Historia Bielawy

W XIII wieku założono wieś łańcuchową dla kolonistów z Frankonii, Turyngii i Szwabii. Prawdopodobnie na miejscu wcześniejszego osadnictwa słowiańskiego. Z 1288 roku pochodzi pierwsza udokumentowana wzmianka o Bielawie. W 1428 roku w tej miejscowości przebywali Husyci. W 1530 roku w wyniku rozpowszechnienia się we wsi reformacji kościół katolicki został przejęty przez protestantów. W 1598 roku wybudowano zamek. W 1654 roku wyszedł nakaz zwrotu kościoła katolikom. W latach 1713-1714 panowała zaraza. W 1720 roku powstał pierwszy murowany dom mieszkalny w Bielawie. W 1741 roku wieś została zajęta przez wojska pruskie w czasie wojen śląskich. Przyznano ewangelikom swobody wyznaniowe. Z ważnych dat, warto jeszcze wymienić 1805 rok. Wtedy Christian Dierig założył przedsiębiorstwo tkackie, które później przekształci się w największą fabrykę włókienniczą na Śląsku (Christian Dierig AG).

Zabytki w Bielawach

W Bielawie są następujące zabytki: ośrodek historyczny miasta, z XIII-XX w., kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Ducha, z lat 1877-1880, oraz cmentarz komunalny, przy pl. Wolności, powstały po 1880 r.

Wywóz gruzu w Bielawach

W Bielawach prowadzimy firmę zajmującą się wywozem gruzu Bielawy. Oferujemy kontenery na gruz Bielawy w bardzo różnych rozmiarach w atrakcyjnych cenach. Możliwe jest zamówienie kontenera na śmieci Bielawy przez internet.

do góry