Gubin

Gubin to jedno z najstarszych miast łużyckich. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z początku XII wieku. Gubin jest położony w województwie lubuskim.

Zabytki Gubina

Pierwszym zabytkiem jest ratusz umiejscowiony w zachodniej części rynku. Doskonale wygląda w otoczeniu ruin kościoła farnego. Został wybudowany w połowie XIV wieku. Przez wiele lat urzędowały w nim władze miejskie. Właśnie tutaj były obrady miejskich radnych i ławników. Od 1335 roku zasiadał w nim burmistrz. W ostatnich latach budynek ratusza był wiele razy przebudowywany. W pierwszej dekadzie XVI wieku została dobudowana zachodnia część i wieżą.

Natomiast w XVII wieku zmieniono jego styl na późnorenesansowy i dołączono trzy szczyty. W ratuszu przebywały takie osobistości, jak: Zygmunt Jagiellończyk, Zygmunt Stary, August Mocny Sas, car Piotr I.W czasie II wojny światowej ratusz został w bardzo dużym stopniu zniszczony. Jego odbudowa trwała prawie 10 lat. Od 1986 roku w zachodnim skrzydle ratusza mieszczą się: Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna oraz Gubiński Dom Kultury. W Gubinie warte uwagi są również ruiny Kościoła Farnego oraz fortyfikacje.

Wywóz odpadów w Gubinie

Pomożemy Ci pozbyć się niechcianych śmieci! Specjalizujemy się w wywozie odpadów pobudowlanych. Na naszej stronie internetowej znajdziesz bardzo szczegółowy opis wszystkich odpadów, którymi się zajmujemy. Na przykład czysty gruz to takie odpady jak: gruz ceglany i betonowy, zmieszany gruz betonowy z ceglanym i małą zawartością ceramiki (np. glazura, kafle), gleba, ziemia, kamienie, piasek, dachówka, mury i tynki.

do góry