Gołdap

Gołdap (niem. Goldap) to miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Jest siedzibą powiatu i gminy miejsko-wiejskiej. Miasto leży nad rzeką Gołdapą.

Nazwa Gołdap

Nazwa miasta pochodzi od rzeki Gołdapy. Później ta nazwa przeszła na jezioro, a następnie na samą osadę. Etymologicznie jest związana z staropruskimi słowami gelda ("dolina") i ape ("rzeka"). Początkowo nazwa miejscowości oznaczała "rzekę płynącą w dolinie".

Położenie Gołdap

Gołdap jest położony w północno-wschodniej części województwa, w odległości 132 km od Olsztyna. Mniej więcej 130 kilometrów dzieli Gołdap od Kaliningradu ( do granicy z Rosją jest 3 kilometry). Gołdap leży 200 kilometrów od Wilna. Powierzchnia miasta to 17,20 km².

Dzieje Gołdap

Początki osadnictwa w dzisiejszej Gołdapi datuje się na połowę XVI wieku. W latach 60. tego stulecia książę Albrecht, zdecydował, że stworzy miasto, aby zabezpieczyć niepodległą granicę z Litwą. Zasadźcą został wyznaczony Bronisz Rostek. Właśnie on miał zostać pierwszym sołtysem. Przywilej miejski wydano w Królewcu w 1570 roku. Najpierw było to miasto rolnicze, a następnie rolniczo-rzemieślnicze.

Zabytki Gołdap

Najważniejsze zabytki w Gołdap to: konkatedra Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, kościół św. Leona z 1894 roku, dwie wieże ciśnień z przełomu XIX i XX wieku, kamienice z XIX wieku, pozostałości kwatery głównej Luftwaffe na zachodnim brzegu jeziora Gołdap.

Wywóz odpadów pobudowlanych

Naszym zajęciem jest wywożenie odpadów poremontowych, takich jak na przykład gruz. Możesz u nas wynająć kontener na gruz.

do góry