Głowno

Głowno jest miastem w północnej części województwa łódzkiego, w powiecie zgierskim. W zamierzchłych czasach było miastem szlacheckim.

Historia Głowna

W XIII wieku prawdopodobnie było częścią dóbr biskupów kujawskich jako tak zwane dobra niesułkowskie, od 1287 roku. W XV wieku właścicielami ziem, na których było obecne Głowno było rodzina możnych mazowieckich Głowińskich herbu Roch II. W dniu 11 marca 1420 roku poświęcono kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła ufundowany przez Jakuba Głowińskiego. Natomiast 24 października 1427 roku na prośbę Jakuba Głowińskiego książę mazowiecki Siemowit V nadał osadzie Głowno prawa miejskie. W 1462 roku miasto stało się częścią województwa rawskiego. W 1504 roku był ogromny pożar. W związku z tym król zwolnił mieszkańców od podatków na 10 lat. W 1522 roku znowu w Głownie był bardzo duży pożar. Wtedy znowu mieszkańcy zostali zwolnieni z płacenia podatków na kolejnych 10 lat. Wtedy też król Zygmunt I nadał miastu prawa miejskie.

Zabytki w Głownie

Pierwszym ważnym zabytkiem w Głownie jest ,,Karczma Ostatni Grosz”. Została wybudowana w 1749 roku przy ulicy Łowickiej. Jest to najstarszy zachowany budynek w Głownie. Warto tutaj jeszcze obejrzeć zespół dworsko-parkowy "Zabrzeźnia, Pałacyk Jabłońskich oraz Kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła.

Co robimy w Głownie?

W Głownie naszym zajęciem jest wywóz odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Głowno. Działamy szybko i profesjonalnie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych usług. Między innymi wynajmujemy kontenery Głowno.

do góry