Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka (wymowa; niem. Habelschwerdt, dial. Hoabeschwerde, cz. Kladská Bystřice) jest miastem w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim i siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Bystrzyca Kłodzka.

Historia Bystrzycy Kłodzkiej

W XI wieku była to osada czeska, na miejscu której rycerz Havel (Gaweł) z Lemberka założył w XIII wieku miejscowość dla kolonistów niemieckich o nazwie Hawelswerde („Kępa Gawłowa”). W 1319 roku ta miejscowość stała się już miastem. W 1429 roku zostało ono zdobyte i zniszczone przez husytów. Po wojnach husyckich nastąpił dalszy rozwój miasta.

Podczas wojny Macieja Korwina z Jerzym z Podiebradów o koronę czeską w 1469 roku, miasto musiało zapłacić okup wojskom Korwina. W 1473 roku książę ziębicki oraz hrabia kłodzki Henryk I Starszy z Podiebradów nadali Bystrzycy prawo mili. W 1514 r. miasto dostało wodociągi. W XVI wieku było ośrodkiem sukiennictwa. W latach 20. XVI w. w mieście zaczął być bardzo popularny luteranizm. Po 1540 r. ewangelicy stanowili większość w Bystrzycy Kłodzkiej.

Zabytki w Bystrzycy Kłodzkiej

Najpiękniejsze zabytki w Bystrzycy Kłodzkiej to: gotycki kościół pw. św. Michała Archanioła z końca XIII wieku, fragmenty murów obronnych z pierwszej poł. XIV wieku, pozostałość po wieży warownej z XIV wieku, renesansowe i barokowe kamienice z XVI i XVII wieku, kamienny pręgierz z 1556 r.

Wywóz odpadów w Bystrzycy Kłodzkiej

W Bystrzycy Kłodzkiej nasza działalność polega na wywozie gruzu Bystrzyca Kłodzka oraz jego ekologicznej utylizacji.

do góry