Brzeg Dolny

Brzeg Dolny jest historycznym miastem w województwie dolnośląskim, leży na prawym brzegu Odry, mniej więcej 30 km na północny zachód od Wrocławia.

Historia Brzegu Dolnego

Brzeg Dolny jest znany od XIV wieku. Jest to osada nad Odrą. Już wtedy była tutaj przeprawa promowa przez rzekę. W dodatku w XVI wieku został zbudowany tutaj jaz. Każdy przepływający statek był zmuszony do opłacania cła. Nad Odrą stał spory młyn. W XX wieku Niemcy otworzyli w Brzegu Dolnym zakłady chemiczne na potrzeby wojska. Przy wyzwoleniu wojska radzieckie zbombardowały te zakłady i dużą część miasta, między innymi most, który do czasów aktualnych nie został odbudowany. Pozostał tylko most kolejowy. Z tego względu Brzeg Dolny jest połączony z Wrocławiem przeprawą promową. Teraz jest to jedna z atrakcji turystycznych.

Zabytki w Brzegu Dolnym

Na pierwszym miejscu należy wymienić zabytkowy układ przestrzenny miasta z około 1400 roku. Warto jeszcze zwiedzić: Kościół MB Szkaplerznej, przy Rynku 23 (budynek szachulcowy z XVIII wieku), Kaplicę cmentarną Św. Jadwigi Śląskiej (zabytek z 1666 roku), Pałac w Brzegu Dolnym, przy ulicy Kochanowskiego (budynek neoklasycystyczny z XVII wieku), Park pałacowy (zabytkowy park krajobrazowy z małą architekturą, znajduje się tu między innymi mauzoleum rodziny von Hoym).

Czym się zajmujemy w Brzegu Dolnym?

Nasza działalność polega na wywozie śmieci Brzeg Dolny. Specjalizujemy się w odpadach pobudowlanych, takich jak na przykład gruz Brzeg Dolny. Wynajmujemy również kontenery na gruz Brzeg Dolny.

do góry