Bolków

Bolków (niem. Bolkenhain) jest miastem w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej Bolków, nad Nysą Szaloną.

Historia Bolkowa

Już w XI w. w niewielkiej odległości od obecnego Bolkowa leżał gród pograniczny Świny. Wspominano o nim w dokumentach już w 1108 roku. W XII wieku była to kasztelania z warownym zamkiem. W XIII wieku w odległości mniej więcej dwóch kilometrów od kasztelu została założona osada targowa, położona na skrzyżowaniu istotnych szlaków handlowych. Po jakimś czasie wybudowano tam również nową kasztelanię. Miasto zostało założone w 1265 roku na skrzyżowaniu dróg handlowych z Wrocławia oraz Legnicy do Czech.

W XIII i XIV wieku Bolkowo było w księstwie jaworskim oraz świdnicko-jaworskim. Prawa miejskie otrzymało w 1276 roku. W 1392 roku Bolkowo zostało włączone do Korony Czeskiej. W 1384 roku miasto zmieniło nazwę na Bolkenhenhain i stało się lennem. Miasto zaczęło się szybko rozwijać, ale niestety te dobre czasy zostały przerwane przez wojny husyckie. Od tego mementu aż do XVIII wieku Bolkowo było przez cały czas nękane przez wojny albo klęski żywiołowe. Dopiero w XVIII wieku ponownie zaczęło się rozwijać i stało się ośrodkiem tkactwa lnianego.

Wywóz odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Bolkowo

Platforma Ecoexpress24.pl jest miejscem, które służy do zamawiania kontenerów na gruz Bolkowo albo kontenerów na śmieci Bolkowo. Cała procedura odbywa się przez internet. Przywieziemy do Ciebie kontener Bolkowo i odbierzemy go z Twojej posesji.

do góry