Bogatynia

Bogatynia (niem. Reichenau) jest miastem w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej Bogatynia.Bogatynia (niem. Reichenau) jest miastem w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej Bogatynia.

Historia Bogatyni

Bogatynia leży w Kotlinie Turoszowskiej. W XIII wieku została założona jako osada łużycka nazywana Richnow, później Reichenau (niem. Reichenau od reich - bogaty, die Aue - błonie, łąka). Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1262 roku. Od początków do XVII wieku osadą rządzili Czesi. Dzięki dogodnej lokalizacji na szlaku handlowym między zamożnymi miastami Dreznem oraz Świdnicą, Bogatynia rozwijała się bardzo szybko.

W 1430 roku została całkowicie zniszczona przez wojska husyckie. Po pokoju praskim oraz umowie zawiązanej pomiędzy królem czeskim- cesarzem a księciem saskim w 1635 roku, Elektorat Saksonii przejął Łużyce razem z Bogatynią. W tym okresie osada stanowiła kondominium klasztoru cysterek St. Marienthal oraz miasta Żytawy. W latach 1697-1706 oraz 1709-1763 Bogatynia leżała w granicach unijnego państwa polsko-saskiego.

Zabytki w Bogatyni

Najważniejszymi zabytkami w Bogatyni są dawne drewniane domy przysłupowo-zrębowe zbudowane w stylu łużyckim i alzackim. W Bogatyni warto jeszcze zobaczyć: zabudowę dawnej wsi Markocice, dawny dom ludowy „Sztacheta”, zespół kościoła parafialnego, wybudowany w latach 1863-1868.

Wywozimy odpady pobudowlane w Bogatyni

Nasza firma prowadzi działalność w zakresie wywozu gruzu Bogatynia oraz jego ekologicznej utylizacji. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług!

do góry