Biskupiec

Biskupiec (niem. Bischofsburg) to miasto leżące w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Biskupiec. Obecnie burmistrzem tego miasta jest Kamil Kozłowski.

Biskupiec jest położony w południowo- wschodniej części Warmii, na terenie Pojezierza Olsztyńskiego, w odległości 38 kilometrów od Olsztyna. Miasto leży nad rzeką Dymer.

Historia Biskupca

Początki Biskupca wiążą się z osadą, która powstała przy zamku- strażnicy obronnej ufundowanej przez biskupa warmińskiego Henryka Sorboma. Prawa miejskie Biskupiec otrzymał w dniu 17 października 1395 roku. Przywilej ten odebrał zasadźca i pierwszy sołtys, Jan z Mokin. Pierwsi osadnicy pochodzili z Barczewa i Reszla. W XV i w drugiej ćwierci XVI wieku Biskupiec musiał walczyć ze skutkami wojen polsko-krzyżackich. Miasto zostało zniszczone i wyludnione. Od połowy XVI wieku próbowano ponownie zasiedlić opuszczone wsie i miasteczka.

W tym czasie w Biskupcu osiedliła się polska ludność z Mazowsza. Na początku XIX wieku Biskupiec ponownie znalazł się w centrum wojennych wydarzeń. Ponownie powstanie miasta z kolan nastąpiło dopiero w czasie I wojny światowej, ponieważ Biskupiec nie został dotknięty przez działania wojenne. Biskupiec to miasto, w którym urodziło się wiele znanych osób, między innymi: Cyryla Gwiazda, Henryk III Sorbom, Julius Dinder, Walenty Barczewski oraz Robert Bilitewski.

Oferujemy wywóz odpadów w Biskupcu

W Biskupcy zajmujemy się wywozem oraz ekologiczną utylizacją odpadów pobudowlanych. Oferujemy również wynajem kontenerów na gruz.

do góry