Bierutów

Bierutów (do roku 1945 niem. Bernstadt in Schlesien) jest miastem w województwie dolnośląskim, w aglomeracji wrocławskiej, w powiecie oleśnickim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Bierutów.

Historia Bierutowa

Najwcześniejsza nazwa osady Lignica w akcie lokacyjnym z 1266 r. została zmieniona na Fürstenwald. Nie przyjęła się ona i miasto nadal pojawiało się w dokumentach jako Beroldi villa, civitas Beroldi, Beroldestadt, Berolstadt, Berolstat, lub Bernhardsdorf. Od XIV w. w użycie weszła nazwa Bernstadt. Jej spolszczenie to właśnie Bierutów. Nazwa miasta pochodzi od zniekształconego brzmienia nazwiska właściciela. Był to margrabia Berthold, ojciec św. Jadwigi Księżnej Śląskiej. Najstarsze osadnictwo na obszarze Bierutowa sięga II okresu epoki brązu.

Zabytki w Bierutowie

Pośród zabytków w Bierutowie należy wymienić:kościół pw. św. Katarzyny z XIII wieku, kościół cmentarny, ewangelicki pw. Świętej Trójcy, z pierwszej poł. XVII w., zespół zamkowy, z XIV w., XVII w., XIX w., pozostałości zamku książąt wrocławskich z XIV w., XVII w. i XIX w., fragmenty murów obronnych z pierwszej poł. XIV-XV w., fragment dawnego budynku ratusza, z pierwszej poł. XV w., willę przy ul. Mickiewicza 25a z 1906 r. oraz neogotycki kościół parafialny pw. św. Józefa wybudowany w latach 1891-1893.

Wywozimy śmieci w Bierutowie

Naszym zadaniem w Bierutowie jest wywóz śmieci Bierutów. Zajmujemy się wieloma rodzajami odpadów, w tym również odpadami pobudowlanymi. Możesz u nas w szybki i prosty sposób wynająć kontener na gruz Bierutów.

do góry