Praktykowanie recyklingu jest współcześnie niezwykle ważne, bo stanowi podstawową czynność, którą ludzie mogą zrealizować, by wydłużyć życie Planety. Odzyskiwanie z odpadów substancji, które są ponownie wykorzystywane jako surowce, dotyczy nie tylko szkła, plastiku czy metalu. Także drewno podlega recyklingowi. Sprawdź, co powstaje z drzewnych odpadów i które z nich mogą być przetwarzane w celu ponownego użycia. Dowiedz się, na czym polega recykling drewna.
Najpierw upewnij się, że to, co chcesz wyrzucić, nie nadaje się do ponownego użycia. Być może to zabawka lub mebel, z którego może skorzystać ktoś inny? Jeśli jednak masz pewność, że chcesz wyrzucić drewniane lub drewnopochodne przedmioty, zrób to jak należy.
Od lipca 2021 r. w całej Polsce będzie działał jednolity system segregacji odpadów. System ten nie przewiduje osobnego pojemnika na odpady drewniane i drewnopochodne.
Ogólne zasady dotyczące tego co zrobić z odpadami drewnianymi, które z niego wynikają, są następujące:
Szczegółowe zasady postępowania ze wszystkimi rodzajami odpadów znajdują się w gminnym regulaminie utrzymania porządku i czystości. Sprawdź je, aby dostosować się do lokalnych ustaleń i wiedzieć m.in. na czym polega recykling drewna poużytkowego.
Do ponownego przetworzenia nadają się zwłaszcza odpady z drewna naturalnego lub impregnowanego. Posortowane odpady (np. zużyte palety, deski podłogowe, drzwi czy drewniane stoliki) są rozdrabniane przez maszyny przemysłowe.
Powstałe w ten sposób surowce są wprowadzane ponownie do obiegu i wykorzystywane do wytwarzania nowych produktów drewnianych, na przykład płyt pilśniowych i wiórowych dla branży meblarskiej.
Za palenie plastikiem, lakierowanym drewnem lub innymi śmieciami można otrzymać mandat w wysokości 500 zł, lub zapłacić grzywnę 1000 zł orzeczoną przez sąd. W przypadku utrudniania wykonania kontroli grozi nam nawet do 3 lat pozbawienia wolności (Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553 Art. 225).
Przeczytaj również: dlaczego warto wynająć firmę do wywozu śmieci?