Strona główna/O ecoexpress24/Aktualności/Będą naklejki na worki na śmieci?

Będą naklejki na worki na śmieci?

8 Czerwca 2020

Powstaną naklejki na worki na śmieci?

Ta informacja nie jest co prawda bezpośrednio związana z naszą działalnością, ponieważ w ecoexpress24.pl świadczymy głównie usługi odbioru gruzu oraz odpadów pobudowlanych, ale jest istotna z punktu widzenia codziennej segregacji odpadów oraz szeroko rozumianej podwyżki cen za wywóz śmieci. Branżę obiegła właśnie informacja o tym, że Ministerstwo Klimatu planuje wprowadzić naklejki na worki z odpadami, które pomogą zidentyfikować te gospodarstwa, w których nie są segregowane odpady.

Brak segregacji odpadów grozi karą finansową w wysokości od dwukrotności do czterokrotności opłaty podstawowej za wywóz odpadów. Aktualnie, zweryfikowanie które gospodarstwa nie segregują śmieci jest bardzo trudne. Dlatego też resort rozważa wprowadzenie naklejek na worki na odpady.

Czy naklejki na worki na odpady to dobry pomysł?

Naszym zdaniem tak. Niestety z naszych obserwacji wynika, że w chwili obecnej osoby segregujące odpady niejako dopłacają do segregacji odpadów z gospodarstw, które nie stosują się do przepisów o segregacji. Naklejki na worki na odpady pomogłyby wymusić na nierzetelnych gospodarstwach dyscyplinę oraz, co za tym idzie, równomiernie rozłożyć koszty segregacji odpadów na wszystkich mieszkańców. Tymczasem pozostaje nam czekać na poprawki do lipcowej ustawy o odpadach, z której dowiemy się, czy naklejki na worki ze śmieciami zostaną wprowadzone.

Przeczytaj również: Gdzie zamówić kontener na gruz

Podobne wiadomości:

do góry