Piotrków Kujawski

Piotrków Kujawski (Piotrków Żydowski) jest miastem w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie radziejowskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Piotrków Kujawski.

Historia Piotrkowa Kujawskiego

Pierwsza wzmianka o Piotrkowie Kujawskim pochodzi z 1325 roku. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1738 roku na mocy przywileju Augusta III Sasa. Natomiast utraciła je z powodu ukazu carskiego w 1867 roku. Było to elementem represji wobec narodu polskiego po powstaniu styczniowym. W 1933 roku przez Piotrków Kujawski została przeprowadzona linia kolejowa numer 131Chorzów Batory - Tczew. Dzięki temu miejscowość zaczęła się dynamicznie rozwijać i wzrosło jej znaczenie w regionie. W czasie okupacji niemieckiej miasto zmieniło nazwę na Petrikau, a następnie Petrikau (Wartheland). W dniu nastąpiło przywrócenie praw miejskich.

Zabytki w Piotrkowie Kujawskim

W Piotrkowie Kujawskim najważniejszym zabytkiem jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba. Pierwszy kościół w Piotrkowie wybudowany był przez biskupa kruszwickiego - Lucidusa. Został spalony w 1331 roku w czasie najazdu krzyżackiego, znanego z bitwy pod Płowcami. W XVI wieku do parafii w Piotrkowie Kujawskim przyłączone zostało Kaczewo. Aktualny kościół został wybudowany przez Piotra Piotrowskiego kanonika włocławskiego właściciela Piotrkowa. W Piotrkowie Kujawskim znajduje się również zespół dworski.

Wywóz śmieci w Piotrkowie Kujawskim

W naszej ofercie znajduje się wywóz śmieci Piotrków Kujawski. Wynajmujemy kontenery na śmieci Piotrków Kujawski.

do góry