Kościan

Kościan jest historycznym miastem leżącym w centrum województwa wielkopolskiego, przy najważniejszej drodze numer 5 z Poznania do Wrocławia, nad rzeką Obrą.

Historia Kościana

Pierwsze wzmianki o miejscowości sięgają XII wieku. Natomiast prawa miejsce Kościan otrzymał mniej więcej w 1243 roku, dzięki księciu Przemysłowi I. W mieście było już wtedy ponad 20 cechów. Najważniejszym z nich był cech sukienniczy. Sukna kościańskie dostarczano na dwór królewski w Polsce i dwory w Europie. Chętnie stosowane były również przez polskie duchowieństwo. Za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka sukna te otrzymały królewski znak ochronny. Był to pierwszy znak przemysłowy w Polsce.

Zabytki w Kościanie

Najważniejszym zabytkiem w Kościanie jest Kościół NMP Wniebowziętej, przy ulicy Kościelnej 1. Jest to gotycki kościół farny, posiadający bogate i zabytkowe wyposażenie wnętrza. W Kościanie znajdują się również średniowieczne mury obronne z XIV-XVI wieku. Warto również zobaczyć Ratusz Miejski, na Rynku. Jest to późnoklasycystyczna budowla z XIX wieku z wieżą zegarową. Stoi na fundamentach budowli z XV wieku. W Kościanie nie można pominąć takich zabytków, jak: zabytkowe kamienice z XVIII i XIX wieku, Klasztor bernardynów z 1605 roku, Wiatrak Koźlak z początku XVIII wieku, czy Kościańskie Planty nad Obrą.

Wywóz śmieci w Kościanie

Zajmujemy się wywozem śmieci w Kościanie, w tym również gruzu czystego i zmieszanego oraz jego ekologiczną utylizacją. Chronimy środowisko naturalne. W razie pytań zachęcamy do skontaktowania się z nami.

do góry