Kołaczyce

Kołaczyce są miastem w Polsce, położonym w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Kołaczyce, oraz siedzibą gminy Kołaczyce.

Historia Kołaczyc

Miasto zostało lokowane w roku 1339 przez króla Kazimierza Wielkiego. Następne pisemne wzmianki o Kołaczycach pochodzą z 1345 roku. Wymieniony w nich został Ostasz (kasztelan lubelski). Za czasów króla Kazimierza Wielkiego Kołaczyce w 1358 roku Kołaczyce założyli benedyktyni tynieccy. Miejscowość razem z kilkoma okolicznymi wsiami należała do opactwa tynieckiego. Po zniesieniu Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, po I rozbiorze Polski rząd austriacki wydzierżawił te ziemie osobom prywatnym. Od tego momentu miasto Kołaczyce przechodziło z rąk do rąk. Pierwszym właścicielem był Paweł Kmita Chorzewski. W 1779 roku miasto razem z innymi wsiami zostało sprzedane Karolowi Ederowi, Janowi obojga imion, Jakubowi baronowi Boesmerowi i Friesowi. Obecnie Kołaczyce są drugim po Jaśle miastem powiatu jasielskiego.

Zabytki w Kołaczycach

W Kołaczycach warto zobaczyć: rynek miejski z fontanną Bartek fundowaną przez hrabiego Łosia z Brzysk, budynek Gminnego Przedszkola z początku XIX (ul. Rynek 13), dom z podcieniami z 1792 roku (ul. Rynek 62), kościół parafialny pw. św. Anny, w stylu neogotyckim z zabytkową kropielnicą i chrzcielnicą z XVII wieku, kapliczkę z I połowy XIX wieku (ul. Mickiewicza 1), figurę Matki Boskiej w rynku, postawioną w 1803 roku.

Wywóz odpadów w Kołaczycach

Zajmujemy się wywozem odpadów Kołaczyce. Wynajmujemy kontenery na śmieci Kołaczyce.

do góry