Janowiec Wielkopolski

Janowiec Wielkopolski jest miastem w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Janowiec Wielkopolski.

Historia Janowca Wielkopolskiego

Pierwszym dokumentem pisanym, który potwierdzał istnienie Janowca Wielkopolskiego, nazywanego wtedy Janowym Młynem, jest pochodzący z 1295 roku dokument wystawiony przez księcia wielkopolskiego Przemysła II. Nadaje on w nim rycerzowi Wojciechowi, synowi Jana, prawo lokacyjne do Janowego Młyna na prawie niemieckim. Na początku II połowy XV wieku, w czasie wojny trzynastoletniej z zakonem krzyżackim, w 1458 roku miasto wystawiło dwóch pierwszych zbrojnych rycerzy. Od XIV wieku stanowiło własność prywatną.

Należało do wielu rodów wielkopolskich oraz pałuckich. Na początku XV wieku należał do Leszczyków Janowskich. W 1682 roku przez miasto przebiegał szlak króla Jana III Sobieskiego, którym podążał na odsiecz Wiednia. W końcu XVII wieku pochodzi herb miasta, który przedstawia Temidę, czyli grecką boginię sprawiedliwości. Janowiec Wielkopolski, znacznie się rozwinął po uruchomieniu linii kolejowej w 1887 roku. Warto zwrócić uwagę, że Janowiec Wielkopolsk brał udział w powstaniu wielkopolskim w latach 1918 i 1919 r.

Zabytki w Janowcu Wielkopolskim

W Janowcu Wielkopolskim znajdują się następujące zabytki: późnoklasycystyczny kościół pw. św. Mikołaja z 1840 (rozbudowany w 1922-1924), szachulcowa kaplica cmentarna św. Barbary z 1853 roku, pałac eklektyczny z II połowy XIX wieku oraz budynek Ratusza Miejskiego z przełomu XIX i XX wieku.

Wywóz odpadów w Janowcu Wielkopolskim

Prowadzimy wywóz śmieci Janowiec Wielkopolski oraz ich ekologiczną utylizację.

do góry