Dukla

Dukla jest miejscowością w województwie podkarpackim, leżącą niedaleko Krosna, w dorzeczu rzeki Jasiołki.

Ogólne informacje o Dukli

Pierwsze pisemne wspomnienie o Dukli pochodzi z 1366 roku. Natomiast w 1380 roku Dukla otrzymała prawa miejskie. Przez Duklę przebiega historyczny ,,Szlak Węgierski”. Był to handlu winem, który miał pozytywny wpływ na rozwój ekonomiczny regionu. Obszar gminy, który w większości stanowią lasy, pokrywa się z najniższą częścią Beskidu Niskiego (Beskid Dukielski). Oprócz walorów przyrodniczych w Dukli i okolicach znajdują się kapliczki, cerkwie, kościoły i stare drewniane chałupy. Mieszkańcy bardzo cenią sobie dawne zwyczaje oraz obrzędy ludowe. W dodatku rozwojowi turystyki sprzyja duża ilość szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych i konnych.

Atrakcje w Dukli

Najważniejszym zabytkiem w Dukli jest Rynek z renesansowym Ratuszem z początku XVII wieku. Warto również obejrzeć ruiny XVI-wiecznej komory celnej oraz ruiny bożnicy z 1758 roku. Natomiast zespół pałacowy jest pierwszym zamkiem, wzniesionym po 1540 roku przez Jana Jordana. Jest to jednopiętrowy obiekt na planie prostokąta. Po 1636 roku starosta Franciszek Bernard Mniszech dobudował do starego zamku nową część. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Historyczne. Pałac jest otoczony przez park z kaplicą grobową dawnych właścicieli zamku.

Wywóz odpadów w Dukli

Nasza działalność polega na wywożeniu odpadów pobudowlanych. Zabierzemy od Ciebie między innymi gruz Dukla. Można u nas zamówić kontener na gruz Dukla przez internet.

do góry