Brześć Kujawski

Najważniejsze zabytki w Brześciu Kujawskim to: Kościół p.w. Św. Stanisława, Zespół Klasztorny Dominikanów, pozostałości zamku, Ratusz Miejski, Mury Miejskie, oraz Zespół Cukrowni Brześć Kujawski.

Kościół parafialny p.w. św. Stanisława Biskupa

Kościół parafialny p.w. św. Stanisława Biskupa w Brześciu Kujawskim to kontynuacja wcześniejszego kościoła drewnianego pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, mieszczącego się przy najstarszym grodzie. Aktualnie murowany, powstały około 1240 roku z funduszy Kazimierza I, księcia Kujawskiego. Kościół został spalony w latach 1556 i 1657. Dzięki staraniom Tomasza Niemierzy archidiakona, odbudowano go w 1710 roku. Miał z sobie elementy barokowe.

W 1812 roku wojska francuskie traktowały go jako magazyn. Natomiast odnowiono go dopiero w latach 1819 - 1830. Jest to kościół trójnawowy, halowy, gotycki, z filarami i sklepieniami neogotyckimi. Kaplice od północy i południa są zwieńczone szczytami neogotyckimi. W 1917 roku warszawski rzeźbiarz Stanisław Pawlak, wykonał neogotycki ołtarz główny w kształcie tryptyku.

Co robimy w Brześciu Kujawskim?

Zajmujemy się prowadzeniem firmy, która specjalizuje się w wywozie śmieci. Wywozimy zarówno gruz, jak i odpady wielkogabarytowe. Kontener możesz szybko zamówić przez naszą stronę internetową. Wystarczy, że zamówisz kontener, zapłacisz za niego, a my przyjedziemy do Ciebie i w wybranym przez Ciebie terminie odbierzemy go. Zero problemów po Twojej stronie. Serdecznie zachęcamy do wypróbowania naszych usług.

do góry