Jeszcze do niedawna ekologiczne rozwiązania były dla nas tylko nowinką, obecnie uwzględnia się je w większości dużych projektów. Zrównoważony rozwój budownictwa stał się faktem, jego najważniejszymi celami są minimalizacja ingerencji w lokalny ekosystem oraz unikanie szkód środowiskowych.
Dlaczego warto ocieplić dom?
Odpowiedź jest prosta - izolacja zatrzymuje więcej ciepła, a co za tym idzie mniej energii zużywamy na ogrzanie pomieszczeń. Ocieplenie domu oznacza nie tylko mniej szkodliwy wpływ na środowisko, ale również oszczędność pieniędzy. Obecnie rynek materiałów budowlanych proponuje, zamiast tradycyjnego styropianu czy wełny mineralnej - bardziej ekologiczne rozwiązania, np:
- Włókna drzewne - biodegradowalny materiał, do jego produkcji wykorzystywane są przede wszystkim odpady z tartaków. Proces produkcji nie powoduje wydzielania gazów cieplarnianych, a wręcz redukuje ilość CO2 poprzez magazynowanie go w włóknach. Włókna drzewne łączone są za pomocą włókien poliolefinowych z dodatkiem fosforanu amonowego - soli mineralnej zapobiegającej rozprzestrzenianiu się ognia. Składniki te są neutralne dla środowiska i nie mają wpływu na zdrowie człowieka. Włókna drzewne dzięki swoim właściwościom zapobiegają kondensacji wilgoci, a tym samym również rozwojowi pleśni i grzybów.
- Włókna celulozowe - odzyskiwane w procesie recyklingu makulatury są wykorzystywane do produkcji materiału termoizolacyjnego. Stosowane są w postaci granulatu bez lepiszczy i aplikowane metodą wdmuchiwania. Włókna impregnowane są związkami boru zabezpieczającymi je przed rozwojem pleśni i grzybów. Dobre właściwości termoizolacyjne związane są z wysoką zawartością powietrza we włóknach oraz w przestrzeniach pomiędzy nimi.
- Włókna konopne - są wykorzystywane do produkcji materiału termoizolacyjnego zwanego wełną konopną. Składa się on w ponad 80% z konopi. Jako środek wiążący używany jest krochmal ryżowy bądź kukurydziany. Izolacja zabezpieczana jest sodą w celu ochrony przeciwpożarowej. Wełna konopna posiada zdolność regulacji poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Pochłania wilgoć oraz oddaje ją bez efektu skraplania pary wodnej wewnątrz izolacji. Charakteryzuje ją niska wartość współczynnika przewodzenia ciepła, a także zdolność jego akumulowania. Wełna konopna sprzedawana jest w postaci płyt, pasów lub luzem. Wszystkie materiały wykorzystywane do jej produkcji są naturalne i biodegradowalne. Po demontażu mogą być kompostowane.
- Kompozyt wapienno-konopny - inny rodzaj materiału izolacyjnego wytwarzanego z konopii, wykonany z rozdrobnionych paździerzy konopnych połączonych spoiwem wapiennym. Pełni on podwójną funkcję: konstrukcyjno-izolacyjną. Może być wykorzystywany jako wypełnienie ścian w drewnianej konstrukcji szkieletowej, a także jako warstwa dachu lub podłogi. Porowata struktura kompozytu sprawia iż współczynnik przewodzenia ciepła przyjmuje tu niskie wartości. Kompozyt wapienno-konopny jest materiałem paroprzepuszczalnym, dzięki czemu reguluje wilgotność w pomieszczeniach.
Ekologia to przyszłość
Mimo, że dla niektórych ekologia to fanaberia obecnych czasów to za 15-20 lat stanie się ona standardem dlatego ocieplenie domu w odpowiedni sposób jest tak istotne. Budownictwo ekologiczne, inaczej zwanym budownictwem zrównoważonym zyskuje na popularności. Kwestia czy warto to propagować przestała być aktualna, gdyż jego rozwój jest koniecznością. Przyszłość mają materiały o walorach ekologicznych, tzn. takie do produkcji których wykorzystuje się ograniczoną ilość surowców, powstające na drodze neutralnych dla zdrowia i otoczenia procesów oraz dające się odzyskiwać i ponownie przetwarzać. Budownictwo ekologiczne jest trendem, którego żaden przedsiębiorca budowlany nie powinien dłużej ignorować.
Przeczytaj również, jakie korzyści daje segregowanie odpadów.