Więcbork

Więcbork jest miastem w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Więcbork.

Historia Więcborka

We wczesnym średniowieczu Więcbork był umocnionym grodem. Po 960 roku gród znalazł się w obrębie państwa Polan. Początkowo miasto było własnością Markusza z Pamperzyna. Zostało najechane i spalone przez Grzymalitę Domarata z Pierzchna, kasztelana poznańskiego i starostę generalnego wielkopolski. Od średniowiecza miasto było kolejno w posiadaniu następujących rodów: Grzymalitów, Peperzyńskich, Więcborskich, Zebrzydowskich, Garczyńskich, Smoczewskich i Potulickich. W latach 1558-1560 w więcborskim zamku gościł biskup krakowski Andrzej Zebrzydowski.

Przed 1772 roku Więcbork należał do województwa kaliskiego, powiatu nakielskiego. W tym samym roku w wyniku I rozbioru Rzeczypospolitej miasto przeszło pod władzę Prus. Wszedł w skład obwodu nadnoteckiego w powiecie kamieńskim. W 1807 roku Więcbork został włączony przez Napoleona Bonaparte do Wielkiego Księstwa Warszawskiego. Po upadku Księstwa Warszawskiego miasto wróciło do Prus, do powiatu złotowskiego regencji bydgoskiej. W 1830 roku miasto spłonęło w wyniku wielkiego pożaru. W dniu 28 lutego 1835 roku powstał powiat więcborski. W 1920 roku powrócił do Polski na mocy traktatu wersalskiego z 1919 roku. Został włączony do województwa pomorskiego.

Wywóz odpadów w Więcborku

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Więcbork. Wynajmujemy kontenery na gruz Więcbork w bardzo atrakcyjnych cenach w porównaniu do konkurencji.

do góry