Skarszewy

Skarszewy są miastem w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, nad rzeką Wietcisą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Skarszew. Blisko miejscowości znajduje się jezioro Borówno Wielkie.

Historia Skarszew

W dniu 11 listopada 1198 roku książę pomorski Grzymisław podarował joannitom gród „Starigrod” (Starogard) wraz z rozległymi ziemiami. W zakolu tej rzeki, joannici na początku XIV wieku lokowali miasto o nazwie Schöneck. Ta nazwa oznaczała piękny zakątek. Pierwsza wzmianka o Skarszewach jest w odpisie dokumentu z datą roczną 1305. Właśnie w nim skarszewski komtur Johannes von Borchfelde (Borgfelde) nadał wsi Obozin 60 włók ziemi. Z treści drugiego przywileju lokacyjnego Skarszew z dnia 2 lutego 1341 roku wynika, że miasto lokowano około 1320 roku. W 1323 w Skarszewach znano już komturię joannitów. Natomiast przeniesienie ich siedziby z Lubiszewa do Skarszew nastąpiło między 1321 a 1323 rokiem. W 1321 roku joannita Konrad de Dorstet tytułował się komturem Lubiszewa. Natomiast dwa lata później komturem Skarszew.

Wynika stąd, że najstarszy znany dokument w odniesieniu do tej miejscowości pochodzi z 1323 roku. W 1370 roku joannici sprzedali Skarszewy oraz Wartenberg (prawdopodobnie Czarnocin) za 10 tysięcy grzywien pruskich Zakonowi Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Krzyżakom.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Skarszewach

Zajmujemy się wywozem odpadów pobudowlanych, w tym gruzu Skarszewy. Prowadzimy również ich ekologiczną utylizację. Wynajmujemy kontenery na gruz Skarszewy.

do góry