Łobez

Łobez jest miastem w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, siedziba powiatu łobeskiego i gminy miejsko-wiejskiej Łobez.

Historia Łobez

Pierwsze wzmianki o Łobzie pochodzą z 1271 roku. Łobez już w 1295 roku był miastem. Natomiast w 1348 roku dostał potwierdzenie praw miejskich według prawa lubeckiego. W XIV wieku był tutaj był burmistrz i rada miejska. Wtedy Łobez został otoczony murami. Przetrwały one aż do XIII wieku. W 1460 roku Łobez uzyskał własne sądownictwo. Borkowie wybudowali w Łobzie zamek, który przetrwał do XVIII wieku. W 1648 roku miasto weszło w skład Branderburgii. W latach 1818-1945 miasto administracyjnie należało do powiatu Regenwalde. W 1859 roku przez Łobez przejechał pierwszy pociąg. Uruchomiono tutaj linię kolejową ze Szczecina do Kołobrzegu. W 1898 roku miasto podpisało umowę na dostawę energii elektrycznej z pobliskiego Prusinowa. W czasie II wojny światowej miasto zostało w bardzo dużym stopniu zniszczone. Łobez został wyzwolony 3 marca 1945 r. po ostrzale artyleryjskim z Suliszewic oraz nocnych walkach z fanatykami z Hitlerjugend.

Zabytki Łobez

W miejscowości znajdują się następujące zabytki: Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, dom o zabudowie ryglowej z początku XIX wieku, przy ulicy Niepodległości 7, zabytkowa poczta z końca XIX wieku, przy ulicy Rapackiego 12 oraz zespół budynków stadniny koni z końca XIX wieku.

Wywóz odpadów

Prowadzimy wywóz odpadów. Możesz u nas zamówić kontener na śmieci Łobez. Całe zamówienie oraz jego opłacenie odbywa się przez internet.

do góry