Ińsko

Ińsko jest miastem w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, siedzibą gminy miejsko- wiejskiej Ińsko. Leży nad jeziorem Ińsko.

Historia Ińska

W 1248 roku powstała osada przy jeziorze Ińsko. W 1300 roku Ińsko stało się miastem. W latach 1335 i 1338 mieszkańcy zostali zwolnieni na parę lat z płacenia podatku. Dzięki temu można było dokończyć proces budowy miasta i wznieść obwarowania. W 1334 roku w mieście został osadzony zakon dominikanów, który działał tutaj aż do czasów reformacji. Wtedy została również zbudowano fara miejska, która znajdowała się we wschodniej części Rynku. W 1350 roku margrabia Ludwik z dynastii Wittelsbachów, przekazał miasto w lenno Henningowi von Wedlowi. Cztery lata później Wedlowie wykupili miasto na własność i osiedlili się w siedzibie wójtów, która istniała w obrębie murów obronnych. Siedziba ta, razem z miastem została zniszczona w 1370 roku przez księcia pomorskiego Kazimierza III. Dwa lata później Wedlowie dostali pozwolenie na wybudowanie zamku, który znalazł się po południowo-wschodniej stronie miasta, za murami obronnymi. Na początku XV wieku miasto było jeszcze dwa razy oblegane oraz częściowo zniszczone przez rycerstwo polskie pod dowództwem Jana Czarnkowskiego i Arnolda Brzyckiego. W XV wieku po zachodniej stronie miasta zbudowano szpital z kaplicą św. Jerzego.

Wywóz odpadów pobudowlanych w Ińsku

Zajmujemy się wywozem odpadów Ińsko. Przyjmujemy różnego rodzaju odpady, w tym odpady pobudowlane takie jak gruz Ińsko, czy puszki po farbie.

do góry