Białogard

Białogard jest historycznym miastem w województwie zachodniopomorskim. Leży na południe od Mielna i Koszalina, nad rzeką Parsętą.

Historia Białogardu

Białogard był znany już w czasach średniowiecza. Na przykład był wymieniony jako Belgrod w roku 1124 w Żywocie Ottona, biskupa bamberskiego. Natomiast w kronice Galla Anonima wspomniano go jako civitas Albam. W pozostałych dokumentach historycznych nazywany jest: Belegarde (1159, 1176), Belegarda (1194) i Belgard (1229). Końcówka "gard" wzięła się od pomorskiej nazwy, która odpowiadała ogólnopolskiej- gród. Krótko po II wojnie światowej miasto nazywało się Białogród. Od 1946 roku nazwa brzmi Białogard.

Zabytki w Białogardzie

W Białogardzie ocalało całkiem sporo zabytków. Pierwszy z nich to mury obronne przy ulicy Matejki. Są to fragmenty gotyckich murów miejskich z XIV i XV wieku. Kolejny zabytek to Brama Wysoka, inaczej Połczyńska, przy ulicy Grottgera. Została wybudowana razem z murami miejskimi na początku XIV wieku. Jest to dwukondygnacyjna budowla murowana z cegły, na kamiennych fundamentach. Do końca XIX wieku pełniła funkcję aresztu miejskiego oraz mieszkania dozorcy. Później było tutaj Muzeum Regionalne. Obecnie wykorzystywana jest przez artystów.

Jakie mamy kontenery na śmieci?

Jeżeli chodzi o ich rozmiary, to dysponujemy kontenerami na odpady od 1m3 do 36 m3. W zależności od rodzaju, możesz do nich wrzucić gruz czysty, gruz zmieszany, azbest oraz inne odpady pobudowlane. Oferujemy wynajem kontenera na gruz w bardzo atrakcyjnej cenie.

do góry